- Książki
- Książki fachowe
- Prawo
- Dzieci i mlodzież
- Podręczniki
- Zabawki i gry
- Inne
- Prezenty i gadżety
- Ebooki
Filtry
–
Ostatnie sztuki
Chemia organiczna w zadaniach dla uczestników konkursów chemicznych - jest książką obejmującą swoim zakresem prawie wszystkie zagadnienia, z jakimi może się spotkać uczeń w trakcie nauki chemii organicznej. Zebrane w niej zadania zostały przygotowane z myślą o uczniach ambitnych i zdolnych, których interesują przedmioty przyrodnicze - wiedza wymagana do udzielenia odpowiedzi na znaczną część pytań wykracza poza podstawę programową z chemii obowiązującą w szkole podstawowej lub w gimnazjum.Zagadnienia z chemii organicznej są ważne nie tylko dla uczniów biorących udział w konkursach chemicznych, ale także zamierzających podjąć studia przyrodnicze, a w szczególności studia medyczne lub farmaceutyczne. Chemia organiczna - chemia związków naturalnych - stanowi szeroką bazę dla tych i dla wielu innych dyscyplin. Celem autora było przygotowanie takiej pomocy dydaktycznej, która ułatwiłaby uczniowi przyswojenie i utrwalenie, a także znaczne poszerzenie wiedzy z zakresu chemii organicznej w trakcie pracy nad zadaniami. Wielokrotnie już wskazywano na fakt, że uczeń najwięcej wiadomości przyswaja w trakcie wykonywania konkretnych zadań. Zamieszczone ćwiczenia mają uczyć rozwiązywania problemów chemicznych, krótkiego definiowania stosowanych pojęć, wyszukiwania informacji, opracowywania i graficznego przedstawiania danych czy wyciągania wniosków z opisów przemian chemicznych. W większości przypadków zadania zawierają odpowiedzi i uwagi dotyczące ich rozwiązywania. Dla uczniów samodzielnie przygotowujących się do konkursów chemicznych będzie to nieoceniona pomoc.
Ostatnie sztuki
Książka autorstwa doktora Zdzisława Głowackiego - to bogaty wybór zagadnień i zadań dla uczniów zamierzających szerzej poznać chemię. Intencją autora było wypełnienie luki występującej pomiędzy chemią szkolną a wiedzą chemiczną niezbędną do udziału w konkursach i w olimpiadzie chemicznej oraz do podjęcia studiów obejmujących przedmioty przyrodnicze, takie jak: chemia, biochemia, farmacja czy medycyna.
Zadania z konkursów chemicznych dla gimnazjalistów to książka, w której zostały zebrane zestawy zadań konkursowych z kilku województw (kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego). W obecnym, III wydaniu, dział pierwszy został poszerzony o całą gamę zadań treningowych. W skład części pierwszej wchodzą następujące rozdziały: Z kart historii - wielcy chemicy, Atomy i pierwiastki chemiczne, Cząsteczki chemiczne, Reakcje chemiczne, Skład chemiczny substancji - zadania obliczeniowe, Roztwory wodne, Stechiometria i wydajność reakcji chemicznych. Ostatni rozdział zawiera odpowiedzi i rozwiązania zadań treningowych. Do zestawów dołączono kryteria oceniania oraz rozwiązania większości zadań. Liczymy, że ułatwią one pracę uczniom przygotowującym się do konkursu i ich nauczycielom. Zadania w zależności od etapu konkursu (szkolny, rejonowy, wojewódzki) mają zróżnicowany stopień trudności i są bardzo różnorodne. Wśród zadań otwartych występują zadania problemowe, rozszerzonej odpowiedzi, krótkiej odpowiedzi, zadania z luką, na dobieranie, prawda-fałsz, rachunkowe i chemografy. Tematyka zadań obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia. Część zadań wykracza poza typowy szkolny program nauczania. Są to przede wszystkim zadania dotyczące zagadnień związanych z jednostką liczności substancji - molem - oraz te wymagające wykonania obliczeń stechiometrycznych.
Zagadki chemiczne TUTORa" dra Zdzisława Głowackiego to nowość na rynku wydawniczym. Są to zestawy zagadek chemicznych wzorowanych na testach na inteligencję. Testy te wymagają logicznego, ścisłego myślenia oraz podstawowej wiedzy chemicznej. Opracowane zostały w sposób zabawowy, dlatego trafiają się odpowiedzi, które wymagają także poczucia humoru. Zabawę z zagadkami można traktować jako rodzaj ćwiczenia umysłu oraz sposób na poszerzenie i utrwalenie wiedzy chemicznej.Podstawą wielu zagadek jest układ okresowy pierwiastków. Nazwy pierwiastków są hasłami wielu krzyżówek, pantrop, ciągówek czy wykreślanek. Z symboli pierwiastków układane są słowa, które są odpowiedziami na podane pytanie. Izotopy wodoru (H) - deuter (D) oraz tryt (T) traktuje się tak samo jak inne pierwiastki. Oznacza, to że można używać D i T tak samo jak innych symboli np. H, He, O, N, Na, P itp.Obok zadań typowo logicznych znajdują się takie, które wykorzystują wiedzę chemiczną, wymagające znajomości stechiometrii reakcji chemicznych oraz znajomości właściwości pierwiastków i podstawowych związków chemicznych. W zadaniach pojawiają się liczby związane z pierwiastkami m.in. liczby atomowe oraz masy molowe. Wykorzystywane w zadaniach masy molowe są zaokrąglone do liczb całkowitych. Wyjątkiem jest chlor jego masę molową zaokrąglono do 35,5. W zadaniach może też występować przyporządkowanie liczb literom alfabetu - dlatego w treści znajduje się takie zestawienie. Mogą także pojawić się zależności wykorzystujące ciągi liczb pierwszych, kwadratów lub sześcianów liczb naturalnych.Wiele zagadek ma rozwiązania niekonwencjonalne, czasami żartobliwe. Wpisujcie wszystkie rozwiązania jakie przyjdą Wam do głowy - nawet te, które wydają się Wam absurdalne. Własne rozwiązania można porównać z odpowiedziami autora. Należy pamiętać, że autor nie zawsze ma rację i Wasze rozwiązanie zagadki może być lepsze, bardziej logiczne.