Ucz się śląskich słówek z pomocą wesołych ilustracji!zabawne ilustracje przedstawiają codzienne życiowe sytuacjekażde słowo śląskie jest podane wraz z polskim tłumaczeniempo każdym bloku tematycznym zamieszczone są typowe, często używane zwrotyna końcu książki znajduje się kompleksowy słowniczekDla kogo przeznaczony jest słownik?Słownik przeznaczony jest zarówno dla tych, którzy znają gwarę śląską umożliwi im on przypomnienie śląskich słów i zwrotów, a także dla tych, którzy chcą nauczyć się mówić po śląsku może on dla nich stanowić okazję do zapoznania się ze śląskimi słówkami.Ewelina Sokół-Galwas zdobywczyni tytułu Ślązak Roku w konkursie Po naszymu czyli po śląsku organizowanym od ponad 20 lat przez Radio Katowice; interesuje się gwarą, pisze teksty gwarowe; absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie.
Jedną z największych trudności jakich przysparza język polski studentowi władającemu językiem rodzimym innym niż słowiański jest rola aspektu czasownika w wyrażaniu różnych czasów. Aspekt może być niedokonany lub dokonany, odnosząc się odpowiednio do czynności niezakończonych i zakończonych. Zazwyczaj trudność nie dotyczy tylko zrozumienia istoty aspektu oraz jego zastosowania, lecz przede wszystkim zapamiętania obydwu form danego czasownika, z tego powodu zaleca się naukę czasowników parami. Nie zawsze jednak łatwo jest się domyślić która forma czasownika jest dokonana, a która niedokonana.Przykładami par czasowników są: pisać - napisać, prosić - poprosić, mówić powiedzieć, wracać - wrócić, powtarzać - powtórzyć.Celem niniejszej publikacji jest zaproponowanie osobie uczącej się języka polskiego rozbudowanej listy czasowników uporządkowanych w parach: niedokonany dokonany, jak również tych występujących pojedynczo. Czasowniki są przedstawione w porządku alfabetycznym i rozpoczynają się od bezokolicznika formy niedokonanej, w sposób, który ułatwia studentowi ich wyszukiwanie, sprawdzanie i naukę. Chcąc ułatwić uczącemu się korzystanie z podręcznika, zwłaszcza poza domem, przedstawiamy jedynie niezbędne informacje potrzebne studentowi do samodzielnej odmiany i korzystania z danych czasowników, takie, jak nieregularności czy inne wyjątkowe cechy. Ponadto przedstawiamy najbardziej powszechne tłumaczenia czasowników na jęyzyk angielski i hiszpański, dwa najczęściej studiowane języki na świecie.
Słownik języka polskiego to pozycja, której podstawę stanowią wyrazy wspólne dla wszystkich odmian polszczyzny. Artykuły hasłowe zawierają nie tylko wyjaśnienie znaczenia zilustrowane przykładami, ale uzupełniono je również o informacje o kategorii gramatycznej wyrazów i wymowie trudniejszych słów.Uwzględniono ponadto dane na temat pochodzenia wyrazów zapożyczonych oraz zamieszczono uwagi dotyczące użycia form lub wyrazów niepoprawnych.Słownik języka polskiego przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną mówić i pisać poprawnie. To niezastąpiona pomoc w rozstrzyganiu wątpliwości językowych i doskonałe źródło wiedzy o współczesnym języku polskim.
Podręczne kompendium wiedzy o najważniejszych zjawiskach literackich, postaciach, wydarzeniach, ideach epoki. Książka jest pozycją niezbędną przy powtórkach do sprawdzianów, matury i egzaminów, przydatną zarówno uczniom gimnazjum i liceum, jak i studentom. Jej pomoc w przygotowaniu lekcji docenią także nauczyciele. Autor Słownika, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Mieczysław Inglot, jest wybitnym znawcą literatury romantyzmu, mającym w dorobku liczne książki i artykuły na temat tego okresu. Książka zawiera: 187 haseł, omówienia prawie 50 utworów, życiorysy 50 pisarzy i badaczy literatury, charakterystyki najważniejszych zjawisk kulturalnych i społecznych, nurtów filozoficznych, motywów i gatunków literackich.
Dzięki temu praktycznemu przewodnikowi, zawierającemu kilkaset paradygmatów, indeks ponad 20 000 leksemów, każdy użytkownik będzie w stanie lepiej zrozumieć i szybciej opanować bogaty system deklinacji polskich rzeczowników. Bez trudu odnajdzie odmianę (formy) dowolnego rzeczownika, jak również szereg dodatkowych informacji z zakresu fleksji.- 500 wzorów odmiany- 20 tysięcy rzeczowników- indeks a tergo- liczne informacje prktyczne z zakresu fleksji rzeczownika- czytelność układu oraz łatwość używania- pomoc dydaktyczna przeznaczona dla obcokrajowców uczących się języka polskiego
Opracowanie haseł: Sebastian SurendraRecenzja naukowa: dr Rafał Siekiera, Uniwersytet Łódzki Skład: Studio StrefaDTPProjekt okładki: Elżbieta Krenz - Krenz Studio
Słownictwo dotyczące obecności i funkcjonowania osób nieheteronormatywnych należy do obszaru leksyki subkulturowej i, jako wciąż nieustandaryzowane, nie wpisuje się jednoznacznie w polszczyznę. Język, którym posługują się osoby LGBTQ, ulega przy tym dodatkowej hermetyzacji. Celem Tęczowego słownika. Małego zbioru homoerotyzmów polskich było zgromadzenie słownictwa dotyczącego codziennego funkcjonowania osób nieheteronormatywnych ze szczególnym uwzględnieniem relacji o charakterze erotycznym.
Wielki słownik języka polskiego zawiera: - ponad 100 000 haseł, znaczeń i wyrazów pochodnych - słownictwo z współczesnego języka, stosowanego w komunikacji publicznej, zawodowej i prywatnej - szeroki zakres merytoryczny (słownictwo specjalistyczne, literackie, potoczne, zwroty łacińskie, biblizmy i mitologizmy) - najnowsze wyrazy polskie oraz zapożyczenia - przystępne wyjaśnienie znaczenia wyrazów, ich odmiany i stosowania - możliwość wzbogacenia zasobu słownictwa i łatwość praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy - dodatek gramatyczny.
Słownik pomaga poznać ogólne i szczegółowe zasady pisowni wielką i małą literą, a co najważniejsze, czyni to w sposób niezwykle pomocny dla czytelnika. We wstępie znajdziemy zestaw wszystkich koniecznych reguł, zaś poszczególne hasła słownikowe pokazują niejako te reguły w praktyce; przedstawiają użycie wyrazów w kontekstach, odkrywają, kiedy i z jakiego względu powinniśmy zastosować wielką literę.Zainteresowanie autorek współczesną ortografią polską wyrosło z ich naukowych i badawczych obserwacji współczesnej polszczyzny i jej przemian. Aldona Skudrzyk (Uniwersytet Śląski) jest między innymi autorką monografii dotyczącej poziomu piśmienności młodych użytkowników języka, zaś Krystyna Urban (Instytut Języka Polskiego PAN) w swych rozprawach naukowych zajmuje się między innymi świadomością językową współczesnych Polaków.
Wersja podręcznika Uczymy się polskiego dla odbiorcy niemieckojęzycznego.Tom 1 - 50 lekcji, teksty i dialogi ze słowniczkami, wiersze, dowcipy, pieśni i piosenki z nutami, indeks 2000 wyrazów. Podstawowe słownictwo i struktury gramatyczne.Tom 2 - omówienie materiału gramatycznego, wskazówki metodyczne, komentarze gramatyczne i ćwiczenia do poszczególnych lekcji z t. 1, klucz do ćwiczeń. Dla lektorów prowadzących kursy języka polskiego dla cudzoziemców, jak też do nauki samodzielnej.