Latem i jesienią 2009 roku ,,Gazeta Wyborcza" w Katowicach wraz z Muzeum Śląskim prowadziły niezwykły konkurs, w którym Czytelnicy mieli wybrać najpiękniejsze śląskie słowo. Do redakcji wpłynęły setki przepięknych śląskich słów, często już zapomnianych, z fantastycznymi uzasadnieniami. Choć to nie słownik, słowa uporządkowane są w nim według alfabetu, a to bardzo wędrówkę ułatwia. Do książki wchodzimy więc przez pogrążony w półmroku antryj (przedpokój), którego prawie całą dłuższą ścianę zajmuje obwieszony płaszczami wieszak. Potem na nasze spotkanie wychodzi bajtel, niewiele wyższy od stojącego za nim koła (czyli roweru), zaś dwie strony dalej na śnieżnobiałym bifyju (kredensie) stoi młynek i biksa na bonkawa. Jest jak w prawdziwym śląskim domu. W oknie gardina, zwiewna jak kobieta, więcej odsłania, niż zasłania, ale gospodyni byłoby gańba okno bez gardiny zostawić. Wszystkie sąsiadki by o tym klachały. Zjeść można żymła albo sznita z bajlagom (ślinka cieknie! To nie to samo co kanapka), napić się bawarki z szolki. Na stole pachną karminadle, zaraz starka przyniesie kołocz i wszyscy zaczną maszkecić. Jak nie będziesz frechowny i przepadzity, to też dostaniesz. Wspólnie z Muzeum Śląskim postanowiliśmy zebrać to bogactwo w książce, by z lektury mogło korzystać jak najwięcej osób i to przez wiele lat.Wydaliśmy książkę, w której zamieściliśmy najpiękniejsze śląskie słowa wraz z opisami naszych Czytelników, okraszone fotografiami fotoreporterów "Gazety" oraz zdjęciami archiwalnymi Muzeum Śląskiego.W ten sposób powstała rozpisana na wiele głosów wzruszająca opowieść o Śląsku i Ślązakach. Co ciekawe, w jej układaniu wzięli też udział ludzie, którzy sami na co dzień godki śląskiej nie używają, ale zakochali się w jej brzmieniu.
Świat jest pełen niesamowitych, magicznychstworzeń - niektóre są piękne, inne szkaradne, z niektórymi możnasię zaprzyjaźnić, a innym lepiej zejść z drogi. Atlas prezentujetylko niewielką część postaci, które można spotkać w różnych środowiskach,część z nich znamy z mitów, baśni, legend, opowieści, książeki filmów.Czy istnieją naprawdę? Tego nie powiemy,ale pomożemy się przygotować na każde nieoczekiwanespotkanie. Atlas opisuje mocne i słabe strony przeróżnychstworzeń, a zakładka ze skalą pomoże zorientować się, z kim mamydo czynienia.Naprawdę duży format, twarda oprawa, dziewięciuwspaniałych, nieustraszonych ilustratorów stanęło oko w okoz potworami i przygotowało ich portrety! Wszystko po to,by oswoić strach i przekonać się, że nie taki potwórstraszny, jak go malują!Tego nie można przegapić!
Mitologia była od zawsze niewyczerpanym źródłem inspiracji, jest także obecna w kulturze współczesnej - motywy, postacie i stworzenia z niej pochodzące pojawiają się w filmach, książkach, komiksach, grach komputerowych. Kto nie wie, jak wygląda pegaz albo kim jest Thor? Tak więc dzieci spotykają się z różnymi mitologiami na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Atlas mitologii... pozwoli im poznać je dokładniej i dowiedzieć się o nich więcej.Książka przedstawia siedem mitologii z całego świata i ze wszystkich kontynentów - od greckiej, przez słowiańską, aż po japońską czy aztecką. Każdy rozdział poświęcony jest innej mitologii, a czytelnicy dowiedzą się z niego, jak według niej powstał świat i człowiek, jacy istnieli bogowie i czym się zajmowali, poznają najbardziej znane i najciekawsze opowieści mitologiczne i poczytają o najbardziej interesujących mitologicznych przedmiotach, wierzeniach i tym, co po mitologiach i jej wyznawcach nam zostało.Książka została przygotowana w dużym formacie, w twardej oprawie. Ogromnym atutem jest jej niezwykle dopracowana szata graficzna - każda mitologia zilustrowana została przez innego grafika, a ilustracje nawiązują do stylu graficznego wiążącego się z danym regionem.Atlas mitologii... polecamy dla dzieci od 7 lat.Zapraszamy do mitologicznej wędrówki!
Historiografia dotycząca polskiego wkładu militarnego w II wojnę światową jest bogata. Kampanie, operacje, a nawet potyczki zostały mniej lub bardziej wyczerpująco opisane przez historyków. Jednakże otwarcie wielu archiwów, ujawnienie nieznanych dotąd dokumentów pozwala na uzupełnienie, a czasem i na weryfikację dotychczasowego stanu wiedzy o wydarzeniach. Takiemu celowi ma służyć opracowany przez wybitnych historyków w Wojskowym Biurze Badań Historycznych Leksykon. Publikacja składa się ze 150 haseł, każde hasło jest ilustrowane szkicem przebiegu bitwy czy boju, oraz załącznika o uzbrojeniu i umundurowaniu wojsk w tym okresie
1,828 kg wiedzy na 416 stronach. Ponad 70 ekspertów i ekspertek, 8 obszernych części podzielonych na tematyczne działy, a do tego zdjęcia, ilustracje, quizy, diagramy, listy, odnośniki, wykresy i nieprzebrana ilość ciekawostek oraz nieskończona satysfakcja z lektury, do której chce się wracać. Britannica to przecież jakość sama w sobie. Wiedz to!Apetyt rośnie w miarę czytania Im więcej znajdujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, tym więcej pytań pojawia się później. Lektura Britanniki pozwoli dzieciom zagłębić się w najciekawsze zagadnienia astronomii, zoologii, archeologii, historii i wielu innych dziedzin, szczególnie interesujących dla młodych czytelników. Zagadnienia przedstawione są w wyjątkowo atrakcyjny oraz przystępny dla nich sposób.Każda strona encyklopedii powstała w oparciu o wiedzę ekspertów i ekspertek w wielu dziedzinach nauki. Na końcu każdego rozdziału znajdują się inspirujące wywiady ze specjalistami i specjalistkami, którzy opowiadają o tym co kochają w swojej pracy oraz nad czym właśnie pracują, a także quiz, dzięki któremu można sprawdzić, co udało się zapamiętać podczas lektury.Ta gruba księga jest jak wizyta w nowoczesnym muzeum lub galerii, jak spotkanie z supernauczycielem, wyprawa w dalekie zakątki świata, w kosmos, a nawet do wnętrza Ziemi!Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci bezcenny prezent dla każdego dziecka.
Czy dźwięk rozchodzi się w wodzie, w jaki sposób nasze oczy widzą światła i kolory, co się kryje we wnętrzu baterii elektrycznej, dlaczego magnes nie przyciąga szklanych przedmiotów? - to tylko kilka zagadnień, na które odpowiada ksiażka Światło, Dźwięk, Elektryczność, Magnesy z serii Co to jest? Seria wprowadza dzieci w świat nauki poprzez zabawę i proste doświadczenia, dzięki którym mogą łatwiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym świecie i zaobserwować ich zastosowanie w życiu codziennym.Muzyka w radiu, rozmowy kolegów, klaksony samochodów, gwizdek sędziego na stadionie, krzyki na szkolnym podwórku... Żyjemy w otoczeniu hałasów. W jaki sposób powstają dźwięki? Jak działają na nasze uszy? Gdy wykonasz proponowane w książce doświadczenia - te zadziwiające zjawiska nie będą miały dla ciebie sekretów.Tralala, iii! Muzyk przeciąga smyczkiem po strunach skrzypiec. Te wibrują i wydają dźwięki. Inny uderza w rozpiętą na bębnie skórę. Skóra drży i rezonuje. Trzeci dmucha w klarnet, którego stroik wibruje i dźwięczy. A w jaki sposób śpiewaczka wydaje z siebie dźwięki?To łatwo sprawdzić. Wystarczy położyć sobie rękę na szyi i zrobić głęboki wdech. Zrób długi wydech ustami jakbyś zdmuchiwał świecę. Czy czujesz coś pod dłonią? Następnie znów zrób wdech. Wydychając, wymawiaj długo jakąś samogłoskę, np. ,,Ooooooo". Czujesz różnicę?Gdy robisz wdech nie czujesz nic wielkiego. Natomiast, kiedy mówisz ,,ooooo" gardło drży. Drgania te nazywamy wibracjami. Skąd się biorą? W gardle znajdują się struny głosowe. Gdy mówisz, zaczynają wibrować i wytwarzać dźwięki. Właśnie to czułeś pod dłonią. Wszystkie dźwięki, podobnie jak twój głos, to wibracje: brzęczenie pszczoły, tykanie zegara, odgłos pralki....Książka proponuje 36 podobnych prostych doświadczeń, które pomogą dziecku zrozumieć zjawiska dźwięku, światła, elektryczności i magnesów. Będzie nie tylko wspaniałą pomocą dla nauczycieli, aletakże podpowie jak przyjemnie i z pożytkiem spędzić czas z dzieckiem w domu.