Filtry
–
Ostatnie sztuki
Lska nebesk zawiera nie tylko pełny zestaw felietonów do wydanych przez Agorę 17 książek z serii Literatura czeska ,które czytelnicy sobotniego Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej, gdzie się ukazywały, przyjęli z wielkim entuzjazmem, ale także materiały dodatkowe: szkice o wybitnych Czechach, takich jak sławny Świrus Ivan Martin Jirous, legenda czeskiego undergroundu czy opowieść o Leonardzie Da Vinci znad Wełtawy - Jarze Cimrmanie.Książkę ilustrują zdjęcia ulubionego czeskiego fotografa autora - Frantiszka Dostala. Jest to pierwsza polska publikacja tego artysty, zwanego fotografem absurdu.
Ostatnie sztuki
Czyta: Adrian ChimiakCzas trwania: 4 godziny 10 minutOto zbiór felietonów, powstałych między październikiem a grudniem roku 1929. Przeobrażenie pewnych pojęć, uświadomienie sobie pewnych zagadnień, przezwyciężenie pewnych wstydliwości, posunęło się przez ten czas wśród ogółu tak bardzo, że już dziś po paru zaledwie miesiącach! - niejedno wydać się może w tych artykułach przedawnione; niejedno wyda się wybijaniem otwartych drzwi; ale kilka miesięcy temu drzwi te nie były nawet uchylone. Niejedno też, w toku rozwijających się zdarzeń, wypadło mi parę razy powtarzać. Mimo to, niech idą te kartki w świat tak, jak były pisane, na gorąco; a jeżeli książeczka ta przyczyni się do wzniecenia dalszej dyskusji, jeżeli dopomoże do usunięcia pewnych rupieci myślowych i obyczajowych, spełni w zupełności swoje zadanie.- Tadeusz Boy-ŻeleńskiAudiobook zawiera również esej "Jak skończyć z piekłem kobiet?" dotyczący kwestii świadomego macierzyństwa. Publicysta pochyla się w nim nad sytuacją kobiet, często o niższym statusie społecznym, które pozbawione są odpowiedniej opieki medycznej, dostępu do antykoncepcji.
Ostatnie sztuki
Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej". W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: "Oktiabr" i "Roman-gazieta" i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona, napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz. Czyta: Krystyna CzubównaCzas trwania: 14 godz. 28 min.
Ostatnie sztuki
Przedstawiamy Państwu fantastycznie zabawne felietony Wiecha o sportowej, kibicowskiej, a także turystycznej tematyce. Prawdziwie sportowy zapał i dusza oddanego kibica nie zgasły nawet w trudnych powojennych latach wśród jakże nam bliskiej warszawskiej ferajny, z Teofilem Piecykiem i Gienią na czele. Zostały jedynie skrojone do upodobań i możliwości naszych bohaterów. Dlatego posłuchamy o wymyślnych dyscyplinach - skoku przez Walercię, rzucie fajerką, szachowej grze metodą Bliklego, nartach na Bielanach... i wielu innych cielesnych ćwiczeniach na świeżym powietrzu.Nasi znajomi kibicowali też z całych sił biało-czerwonym sportowcom - i tym zmagającym się o żółtą koszulkę w wyścigach kolarskich dookoła Polski, i walczącym o "Kielicha Tatr" na międzynarodowym zapychu po śniegu w Zakopanem.Najwięcej jednak emocji wzbudzały międzynarodowe mecze "w bramkie kopanej piłki". I nieważne, czy dostaliśmy "w kuchnie". Najważniejsze, żeby wynik był honorowy! Zero do kółka! Życzymy wesołego słuchania!Czyta: Zbigniew BuczkowskiMuzyka: Wiesław SałataRealizacja nagrania: Wiesław SałataCzas nagrania: 19944 (1 płyta MP3)