Polski czołg lekki z pocztkowego okresu II Wojny wiatowej. Czołg 7TP, obok tankietek (np. TKS) był podstawowym elementem polskich sił pancernych w 1939 roku. 7 TP został zaprojektowany w Państwowych Zakładach Inżynierii w Ursusie, gdzie również był produkowany od 1935 roku. Czołg jest rozwinięciem brytyjskiego Vickers E, którego licencję Polska nabyła na pocztku lat 30. Pierwsze 24 egzemplarze 7TP były pojazdami dwuwieżowymi, następne egzemplarze seryjne (budowane od 1937 roku) posiadały już jedn wieżę, a uzbrojeniem głównym stała się armata p-panc. 37mm firmy Bofors. Czołg 7TP był konstrukcj zaawansowan technicznie jak na swój czas. Jako jeden z pierwszych w wiecie posiadał silnik wysokoprężny, odwracalny peryskop, a w niektórych egzemplarzach także radiostacje (RKBc 2N/C) o zasięgu do 25km. W toku kampanii wrzeniowej użyto ok. 130 czołgów tego typu wszystkich wariantów. 7TP sprawdził się na polach bitew Wrzenia 1939 jako przeciwnik górujcy nad niemieckimi Pz.Kpfw I oraz II, a co najmniej równorzędny dla Pz.Kpfw III i IV. Dane techniczne: masa 9,4-9.9t, moc silnika: 110KM, prędkoć: 37km/h, uzbrojenie (wersja jednowieżowa): 1 armata Bofors 37mm, 1 karabin maszynowy wz.30 kal. 7,92mm.
[Opis modelu] Plastikowy model do sklejania w skali 1:72. Zestaw zawiera: części plastikowe, kalkomanie do wersji malowań (Jugosławia), elementy fototrawioen. Zestaw przeznaczony dla początkujących i średnio-zaawansowanych modelarzy od 10. roku życia. Zestaw NIE zawiera kleju, farb, pędzla ani narzędzi. [Rys historyczny] Jugosłowiańska 1. Brygada Pancerna została utworzona 16 lipca 1944 roku. Wszelkie wyposażenie dla brygady dostarczyli Brytyjczycy, w tym m. in. 56 egzemplarzy czołgu M3A1/A3 Stuart, 24 samochody opancerzone AEC Mk.II, 2 opancerzone wozy rozpoznania M3A1. W trakcie wojny brygadzie dostarczono także kilka czołgów Stuart w ramach uzupełnienia strat. Ogółem znajdowało się około 100 wozów tego typu. Pierwsza Brygada Pancerna uczestniczyła w walkach wyzwoleńczych o Jugosławię w czasie których poniosła ogromne straty szacowane na ok. 60 pojazdów. Po wojnie, czołgi te pozostały w armii Jugosławii. W 1960 roku w ciągłej eksploatacji znajdowały się jeszcze 32 egzemplarze Stuartów...
Kubuś Improwizowany Samochód Pancerny został skonstruowany i zbudowany przez Powstańców Warszawskich, jako jeden z niewielu tego typu konstrukcji powstałych w obężnym mieście ogarniętym powstaniem zbrojnym. Jako taki należy do nielicznych tego typu konstrukcji powstałych na świecie w okresie II wojny światowej. Powstał wysiłkiem grupy żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej "Krybar", w okresie od 8 do 23 sierpnia 1944 roku, w warsztatach Elektrowni Warszawskiej na Powiślu.