Praca nad mitem

Autor: Hans Blumenberg
99,00 zł*

79,20 zł*

Rabat 20.00% - oszczędzasz 19,80 zł*
Informacje dot. produktu "Praca nad mitem"

Pracę nad mitem - ze względu na jej wyjątkowe walory poznawcze, na szeroką dyskusję, jaką wywołała, na liczne do niej odwołania w światowej humanistyce oraz na rezonans wykraczający poza ramy filozofii akademickiej - należy zaliczyć do klasycznych dzieł filozofii XX wieku.

Blumenberg zarysowuje tu oryginalną filozofię mitu. Mit jest dla człowieka sposobem radzenia sobie z tym, co w świecie inne, nieokreślone, co budzi lęk. W micie rzeczy obce i niesamowite, nieznane i gorszące, zmieniają się w rzeczy do przyjęcia i znośne.

Filozoficzna i literacka recepcja mitów świadczy o ich żywotności i trwałej obecności w kulturze.

W drugiej części pracy Blumenberg zajmuje się "opracowaniami" mitu o Prometeuszu. Eksponuje rolę mitu prometejskiego w twórczości Goethego i jego transformacje w późniejszej filozofii, literaturze i eseistyce aż po dwudziestowieczne ujęcia Gide'a, Valery'ego i Kafki.

Ta erudycyjna i kunsztowna opowieść o dziejach podstawowego dla europejskiego oświecenia mitu jest zarazem opowieścią o nadziejach, rozczarowaniach i porażkach pierwszej fazy nowoczesności - opowieścią, w której filozofia i literatura wzajemnie się w sobie przeglądają jak w zwierciadle i zarazem uzupełniają.

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Autor: Hans Blumenberg
ISBN: 9788377370452
Rok wydania: Rok wydania: 2009, oprawa: twarda
Opis wydania: Strony: 628

Oceny 0 z 0

Wprowadź ocenę!

Podziel się doświadczeniami dotyczącymi produktu z innymi klientami.