Najbardziej niebieskie oko

Autor: Toni Morrison
44,90 zł*

31,43 zł*

Rabat 30.00% - oszczędzasz 13,47 zł*
Informacje dot. produktu "Najbardziej niebieskie oko"
Debiutancka powieść Toni Morrison pierwszej czarnej kobiety uhonorowanej Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w nowym tłumaczeniu Kai Gucio.
Największym marzeniem jedenastoletniej Pecoli Breedlove jest posiadanie niebieskich oczu jak pozostałe amerykańskie jasnowłose dzieci. Dziewczynka wierzy, że jeśli jej oczy zmienią kolor, zyska akceptację rówieśników i nikt nie będzie zwracał uwagi na jej kolor skóry.
Jesienią 1941 roku nagietki w przydomowym ogródku rodziny Breedlove nie kiełkują. Pecola jeszcze nie wie, że ten niepozorny fenomen jest początkiem bolesnych wydarzeń, które zniszczą jej dotychczasowe życie.
Opowiedziana z perspektywy kilku narratorów, częściowo oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Pecoli jest pierwszą powieścią Morrison, refleksją na temat społecznych ideałów piękna (i brzydoty) oraz skutków rasizmu, które będą przenikać całą późniejszą twórczość Noblistki.
To opowieść nie tylko o rasizmie, ale przede wszystkim o perfidnym i uniwersalnym mechanizmie bezkrwawej przemocy, kiedy to ofiara zamienia się we własnego prześladowcę. O upokorzeniu i bezsilności, które rodzą większy gniew niż mord. Bez książek Toni Morrison nie sposob zrozumieć napięć dzisiejszej Ameryki.
Katarzyna Surmiak-Domańska
Wydawnictwo: Poznańskie
Autor: Toni Morrison
ISBN: 9788367176477
Rok wydania: Rok wydania: 2022, oprawa: twarda
Opis wydania: Strony: 390

Oceny 0 z 0

Wprowadź ocenę!

Podziel się doświadczeniami dotyczącymi produktu z innymi klientami.